Badania przed ciążą – sprawdź jakie badania powinnaś wykonać

Badania przed ciążą – sprawdź jakie badania powinnaś wykonać

Aby upewnić się, że masz wszystko pod kontrolą, odwiedź internistę i ginekologa i wykonaj wszystkie niezbędne badania. Pozwalają one m.in. wykryć groźne dla płodu schorzenia lub problemy z płodnością.

Podstawowe badanie w ciąży

Internista powinien zalecić Tobie i Twojemu partnerowi wykonanie podstawowych badań krwi i moczu. Twój lekarz ginekolog również powinien zlecić Ci wykonanie podstawowych badań. Zazwyczaj są to: wymaz z szyjki macicy – cytologia i badanie czystości pochwy, USG narządu rodnego i piersi. Podczas ciąży szczególnej uwagi ze strony lekarzy specjalistów wymagają takie choroby przewlekłe, jak: cukrzyca, padaczka, nadciśnienie tętnicze krwi, alergia, choroby tarczycy czy schorzenia okulistyczne (szczególnie krótkowzroczność powyżej 5 dioptrii). Jeżeli cierpisz na którąś z nich, poinformuj o tym lekarza, który prowadzić będzie Twoją ciążę.

Inne badania w ciąży

W przypadku kobiet dodatkowo przeprowadza się badanie krwi na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B (żółtaczki), na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii i badanie poziomów hormonów tarczycy. Ważne dla lekarza informacje to również przechodzone przez kobietę w dzieciństwie choroby zakaźne, takie jak różyczka czy odra. Jeśli ich nie przechodziłaś, będziesz musiała wykonać odpowiednie szczepienia jeszcze przed zajściem w ciążę (szczepienia w pierwszym trymestrze ciąży mogą być groźne dla płodu).

Badanie na toksoplazmozę

Jeżeli masz w domu koty, może być wskazane przeprowadzenie badań na obecność we krwi przeciwciał przeciwko chorobie przez nie przenoszonej. Toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet ciężarnych, może wywołać liczne wady rozwojowe u płodu. Toksoplazmozą można zarazić się przez kontakt z kocimi odchodami lub jedząc surowe wołowe mięso. Choroba jest niebezpieczna dla dziecka w łonie matki. Aby się przekonać, czy nie jest się zakażonym, trzeba wykonać badania przeciwciał w kierunku toksoplazmozy – w klasie IgG i IgM w surowicy krwi.

Takie badania należą do rutynowych w okresie ciąży i wykonuje je większość laboratoriów. Obecność przeciwciał w klasie IgG świadczy o przebyciu choroby w przeszłości, a przeciwciał w klasie IgM – o aktualnie toczącej się chorobie. Toksoplazmoza i cytomegalia to choroby zakaźne, którymi można się zarazić w każdym momencie życia. Są niegroźne dla człowieka dorosłego i starszego dziecka, ale groźne dla rozwijającego się płodu i noworodka. Mogą powodować poronienia i poważne wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego. Obie choroby, ze względu na łagodne objawy przypominające przeziębienie, mogą przejść niezauważone. Przed każdą planowaną ciążą warto wykonać badania w kierunku obu tych chorób, a w uzasadnionych przypadkach powtórzyć je w czasie ciąży.

Badania w poradni genetycznej

Lekarz rodzinny czy ginekolog może zalecić też wizytę w poradni genetycznej – w przypadku, gdy kobieta skończyła 35 lat i jest to jej pierwsza ciąża, lub gdy w rodzinie jednego z partnerów do czterech pokoleń wstecz pojawiły się hemofilia, padaczka, głuchota, mukowiscydoza, wady budowy ciała lub upośledzenie umysłowe. W tej sytuacji para powinna zgłosić się na konsultację do poradni genetycznej.

Szczepienia w ciąży

Lekarz może zalecić Ci również odpowiednie szczepienia. Istotne jest, by zachować odpowiedni odstęp czasu pomiędzy szczepieniem a zajściem w ciążę. Najwcześniej, bo minimum pół roku przed planowaną ciążą, powinno być przeprowadzone szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Szczepienie to ma na celu ochronę przed zakażeniem w trakcie ciąży i podczas zabiegów przy porodzie.

Szczepienie przeciw różyczce może być konieczne w przypadku, gdy wynik badania na przeciwciała różyczki będzie ujemny. Odstęp pomiędzy tym szczepieniem a poczęciem powinien wynieść minimum 3 miesiące. Różyczka jest wyjątkowo groźna dla płodu. Zachorowanie podczas pierwszego trymestru ciąży może sprawić, że urodzi się dziecko głuche, ociemniałe lub upośledzone.

Przed zimą warto też zaszczepić się przeciwko grypie – szczepionka nie tylko chroni przed zachorowaniem, ale także łagodzi stany chorobowe oraz zmniejsza ryzyko ciężkich powikłań pogrypowych u matki i dziecka. Poczęcie powinno nastąpić nie wcześniej niż 2 miesiące po tym szczepieniu.

Konsultacja naukowa dr n. med. Ewa Kuś, specjalista ginekolog położnik

Więcej o Elevit Pronatal

Produkty z kategorii

Suplement Diety