Badania w ciąży – jakie możesz wykonywać, a których powinnaś unikać?

Badania w ciąży – jakie możesz wykonywać, a których powinnaś unikać?

Badanie ultrasonograficzne (USG) w ciąży

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest powszechnie stosowane jako prosty, tani i bezpieczny sposób badania ciężarnej kobiety. Urządzenie do ultrasonografii wysyła niesłyszalne dla ludzkiego ucha fale, które są odbijane w różny sposób przez różne tkanki naszego ciała.
Odbite fale komputer przekształca w wyświetlany na ekranie obraz, który pozwala Ci spojrzeć po raz pierwszy na Twoje nienarodzone jeszcze maleństwo. W ten sposób lekarz może określić jego wielkość, wiek ciążowy, stopień rozwoju oraz lokalizację łożyska. Badanie USG pozwala także wykryć ciążę mnogą.
Nie ma żadnych danych naukowych na temat szkodliwego wpływu częstych badań USG na przebieg i rozwój ciąży, jednak przed zakończeniem 10. tygodnia wykonywanie badania USG zalecane jest tylko w uzasadnionych przypadkach.

Poniżej podajemy skróty używane w opisie USG, dzięki temu lepiej poznasz rozmiary swojego dziecka:
GS – średnica pęcherzyka ciążowego
CRL – odległość między główką a kością ogonową
BPD – wymiar dwu ciemieniowy główki
HC – obwód główki
AC – obwód brzuszka
FL – długość kości udowej
AFI – indeks płynu owodniowego
FHR/ASP – akcja serca płodu

Zdjęcia rentgenowskie (RTG) w ciąży

W przeciwieństwie do USG zdjęcia rentgenowskie można wykonywać u kobiety ciężarnej jedynie w sytuacji zagrożenia życia, ponieważ promienie RTG mogą przyczynić się do nieprawidłowości w rozwoju płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Wizyty u stomatologa w ciąży

Będąc w ciąży, trzeba regularnie odwiedzać stomatologa, przynajmniej raz w każdym trymestrze – kobieta ciężarna jest bardziej narażona na próchnicę, a chore zęby mogą stać się źródłem poważnej infekcji. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w okresie ciąży leczyć czy usuwać zęby, także z użyciem znieczulenia miejscowego.

Konsultacja naukowa dr n. med. Ewa Kuś, specjalista ginekolog położnik

Więcej o Elevit Pronatal

Produkty z kategorii

Suplement Diety