Bóle mięśniowe

Bóle mięśniowe - jak z nimi walczyć?

Bóle mięśniowe są wywoływane przez różne czynniki, np.: przeziębienie i grypę, urazy mechaniczne, takie jak zwichnięcia i stłuczenia, nadmierny wysiłek fizyczny czy nieprawidłową pozycję ciała. Każdy z nas miał okazję się przekonać, jak dokuczliwe potrafią być bóle mięśni szyi, karku czy ramion. Te dolegliwości dość znacznie utrudniają nam życie, a gdy towarzyszą na co dzień stają się prawdziwym problemem.

Bóle mięśni odcinka szyjnego mogą być wynikiem nadmiernego napięcia tych mięśni, na przykład w wyniku długiej pracy przy biurku, wielogodzinnej jazdy samochodem czy złej pozycji w czasie snu. Zbyt mała aktywność fizyczna powoduje osłabienie mięśni karku i szyi, co w efekcie objawia się dolegliwościami bólowymi. Nie ćwiczone mięśnie szyi nie są w stanie zapewnić stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa prowadząc do przeciążenia i bólu. Zmiany zwyrodnieniowe przy słabych mięśniach nasilają ból odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jak możemy sobie poradzić z bólem mięśni? Eksperci zalecają przede wszystkim przyjmowanie prawidłowej postawy na przykład podczas czytania. Nie powinniśmy się za długo pochylać nad książką, a od czasu do czasu zalecane są przerwy, w czasie których warto wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających mięśnie szyi i karku. Pomocny może okazać się również masaż i zabiegi fizykalne. Bardzo ważna jest pozycja w czasie snu oraz specjalna poduszka, która dopasowuje się do naturalnego kształtu kręgosłupa. W razie nasilenia bólu zaleca się zabiegi rehabilitacyjne (specjalne ćwiczenia, fizykoterapię, masaż).

Konsultacja naukowa: dr hab. n. med. Krystyna Księżopolska-Orłowska, Kierownik Kliniki Rehabilitacji Reumatologicznej Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Więcej o Aleve

Produkty z kategorii

Suplement Diety