Przyczyny bólu stawów

Przyczyny bólu stawów

W tkankach, z których zbudowane są stawy, znajdują się receptory, których drażnienie powoduje ból. Jeśli ból stawu jest wynikiem urazu, np. skręcenia, jego bezpośrednią przyczyną jest podrażnienie receptorów bólowych znajdujących się w więzadłach czy torebkach stawowych związane z ich nieprawidłowym przemieszczeniem się.

Inaczej jest wówczas, gdy przyczyną bólu jest zwyrodnienie stawu czy choroba reumatyczna. W tkankach stawowych zachodzą wtedy procesy degradacyjne, wskutek których stawy stają się zbyt sztywne, ilość produkowanej substancji maziowej ułatwiającej ruch w stawie maleje z wiekiem. Wówczas nawet zwykły, naturalny ruch stawu sprawia ból, bo dochodzi do podrażnienia receptorów bólowych znajdujących się w stawach. W takiej sytuacji pojawia się uczucie porannej sztywności stawów. Niektórzy skarżą się również na „uczucie ściągnięcia” czy „nie nasmarowania” stawów.

Powszechnie wiadomo, że bóle stawów nasilają się przy zmianach pogody. Wiąże się to z elastycznością tkanek. Ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza wpływają na rozprężliwość tkanek stawowych. Gdy któraś z nich jest zdegenerowana, jej elastyczność maleje. Zmiany ciśnienia atmosferycznego powodują pęcznienie chorej tkanki i nasilenie bólu. Dlatego osoby mające problem ze stawami, zwykle dobrze wiedzą, kiedy zanosi się na deszcz.

Źródło: str. 4 Dekada Kości i Stawów, Gazeta Lekarska
Konsultacja: dr n. med. Robert Świerczyński, specjalista chirurgii, ortopedii i medycyny sportowej

Więcej o Aleve

Produkty z kategorii

Suplement Diety