Karmienie dziecka – porady dla mam

Karmienie dziecka – porady dla mam

Jak często karmić?

Noworodki najwięcej czasu spędzają śpiąc, a przebudzają się głównie wtedy, gdy są głodne. Niektórym maleństwom wystarczy karmienie 4 razy na dobę, inne jedzą mniej, ale za to dwa razy częściej. Karm dziecko zawsze wtedy, gdy chce jeść.

W ciągu pierwszych dni życia noworodek traci około 5-10% urodzeniowej masy ciała. Jej odzyskanie następuje zazwyczaj w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Obserwując swoje maleństwo, powinnaś zwrócić uwagę na to, czy zaraz po przebudzeniu domaga się pokarmu, czy podczas karmienia widzisz, że przełyka, czy po karmieniu sprawia wrażenie zadowolonego, a Ty czujesz zmianę w swoich piersiach.

Pozycja karmienia piersią

Ponieważ karmienie może trwać od 10 do 40 minut, ważne jest, byś znalazła sobie wygodne miejsce i przygotowała w zasięgu ręki wszystko, czego możesz potrzebować (coś do picia i jedzenia, telefon, pilot do telewizora itd.). Niektóre mamy czują silne pragnienie w trakcie karmienia.
Podłóż poduszki pod dziecko, tak by znalazło się na odpowiedniej wysokości i obróć całe jego ciałko przodem do siebie. Przy odwróconej główce Twoje maleństwo nie będzie w stanie przełknąć pokarmu. Dotknij sutkiem górnej wargi dziecka i poczekaj, aż malec szeroko otworzy buzię. Następnie wsuń mu sutek i brodawkę do ust (jeżeli otworzy buzię niewystarczająco, złapie tylko brodawkę między dziąsła, co spowoduje ból w piersiach). Brodawka powinna znajdować się pomiędzy podniebieniem miękkim a językiem. Nie pochylaj się do dziecka, tylko podnieś je do piersi – w przeciwnym razie będą boleć Cię plecy.

Mamy karmiące często korzystają z poniżej opisanych pozycji:

  • Pozycja I– mama w pozycji siedzącej z poduszkami na udach trzyma dziecko na rękach blisko swojego ciała, tak by główka miała oparcie w zgięciu łokcia, na wysokości piersi. Dziecko znajduje się więc w pozycji leżącej, w poprzek brzucha mamy. Poduszki przejmują część ciężaru maleństwa, a mama może wyprostować plecy i rozluźnić ramiona.

  • Pozycja II– jest to dość popularna pozycja, często polecana kobietom po cesarskim cięciu i mającym kłopot z przystawieniem dziecka do całego sutka, a nie samej brodawki. Mama w pozycji siedzącej z poduszkami na udach podtrzymuje dziecko prawym lub lewym przedramieniem. Główkę dziecka wspiera dłonią, a plecy przedramieniem. Nóżki znajdują się pomiędzy tułowiem mamy a łokciem.

  • Pozycja III– może okazać się szczególnie przydatna podczas karmienia nocą: niektórym kobietom udaje się dzięki niej nawet zdrzemnąć w trakcie karmienia.W tej pozycji mama leży na tym boku, na którym znajduje się pierś do karmienia, twarzą do dziecka, w taki sposób, że buzia dziecka znajduje się dokładnie naprzeciwko piersi. Główka maleństwa opiera się na łóżku lub ramieniu mamy, a jego ciało jest wyprostowane i leży równolegle do ciała mamy, podparte z tyłu np. zrolowanym kocykiem.

Aby zakończyć karmienie, należy odsunąć dziecko od piersi, gdy skończy ssać. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu (np. nadwrażliwe sutki) mama chce zakończyć karmienie wcześniej, powinna włożyć mały palec do buzi malca, pomiędzy dziąsła a policzek. Po karmieniu należy jeszcze przez jakiś czas trzymać maleństwo pionowo lub oprzeć je pionowo o siebie, tak by odbiło mu się powietrze połknięte podczas ssania. W tym samym celu można położyć dziecko po jedzeniu na brzuszku.

Konsultacja naukowa dr n. med. Ewa Kuś, specjalista ginekolog położnik

Więcej o Elevit Pronatal

Produkty z kategorii

Suplement Diety