Planowanie ciąży – o czym powinnaś wiedzieć?

Planowanie ciąży

Przygotowania do ciąży – kiedy powinnaś je rozpocząć?

Planując ciążę najlepiej byłoby, gdybyś przygotowania mogła rozpocząć z 12-miesięcznym wyprzedzeniem. Razem ze swoim partnerem powinnaś zrewidować styl życia i sposób odżywiania.

Potraktujcie to jako dobrą okazję do zrezygnowania z niezdrowych nawyków. Zastanów się, czy zapewniasz swojemu organizmowi wystarczającą ilość witamin i związków mineralnych. Jeżeli przed ciążą chciałabyś przejść na dietę, by stracić na wadze, to również powinnaś to zrobić z dużym wyprzedzeniem. Prawidłowa waga zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego, rozwiązania drogą cięcia cesarskiego, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i zaburzeń krzepliwości krwi.

Tabletki antykoncepcyjne - kiedy przestać je brać, aby zajść w ciążę?

Najlepiej byłoby odstawić tabletki co najmniej na trzy miesiące przed planowanym poczęciem. Takie przynajmniej są oficjalne zalecenia. Czas ten ma pozwolić organizmowi na powrót do naturalnych cykli miesiączkowych.
Jednak tabletki antykoncepcyjne stosowane obecnie zawierają minimalne (najniższe skuteczne) dawki hormonów. Dlatego nie ma przeciwwskazań do zajścia w ciążę natychmiast po odstawieniu tabletek.
Przyjmowane dawki hormonów są metabolizowane w organizmie na bieżąco, a ilość, która pozostaje, znajduje się na poziomie hormonów wydzielanych przez gruczoły dokrewne w przebiegu cyklu miesiączkowego. Owulacja, a z nią płodność, często powraca już w pierwszym cyklu, a czasem dopiero po paru miesiącach. Jednak pacjentki, które przyjmowały tabletki antykoncepcyjne również w celu leczenia zaburzeń miesiączkowania, powinny starać się zajść w ciążę podczas pierwszych cykli poodstawieniu tabletek, ponieważ często są to jedyne cykle owulacyjne.

Dni płodne – skąd możesz wiedzieć, kiedy występują u Ciebie?

Jeśli planujesz ciążę, to powinnaś wiedzieć, że nie ma jednego wzoru na wyliczenie dni płodnych u każdej kobiety. Jakkolwiek najczęściej przypadają one na 12-16 dni od końca cyklu menstruacyjnego, to jednak nie jest to regułą.

Owulacja w przypadku różnych kobiet może pojawiać się w różnym momencie cyklu. Aby ustalić, jak jest w Twoim przypadku, możesz zastosować jedną z metod prowadzenia kalendarza owulacji, w którym zapisuje się poranną temperaturę ciała czy wygląd śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy do pochwy. Na podstawie tych obserwacji można określić moment, w którym następuje owulacja (śluz staje się przezroczysty, konsystencją zbliżony do białka jajka kurzego, a temperatura wzrasta zaraz po owulacji na skutek zwiększonej produkcji progesteronu).

Innym sposobem jest stosowanie dostępnych w aptekach zestawów do określania dni płodnych. Wykrywają one wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH) produkowanego intensywnie w organizmie kobiety przed owulacją. Za jego pomocą można ustalić, kiedy dojdzie do jajeczkowania, z 24- lub 36-godzinnym wyprzedzeniem. Funkcjonowanie tych zestawów nie jest jednak wolne od błędów.

Silniejszemu wydzielaniu LH może towarzyszyć uwolnienie komórki jajowej, ale nie musi. Czasem przed prawdziwym wydzielaniem LH następuje fałszywe. Mniejsza jest również przydatność zestawów u nieregularnie miesiączkujących kobiet.

Jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

Najczęściej pierwszym sygnałem ciąży jest brak miesiączki w przypadającym terminie. Zdarza się, że kobieta czuje pewną zmianę już kilka dni po poczęciu, gdy komórka jajowa zagnieżdża się w jamie macicy. Wczesne objawy ciąży to m.in. metaliczny smak w ustach, częsta potrzeba oddawania moczu, wrażliwe, obolałe piersi. Mniej więcej po 6 tygodniach mogą pojawić się nudności.

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem sprawdzenia, czy jest się w ciąży, jest wykonanie domowego testu ciążowego. Domowe testy ciążowe wykrywają obecność w moczu hormonu βhCG, którego poziom w organizmie znacznie wzrasta przed zagnieżdżeniem się zarodka. Testy te zazwyczaj wykrywają obecność βhCG już w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli wynik testu jest negatywny, warto powtórzyć go po kilku dniach – hormon mógł nie osiągnąć jeszcze wykrywalnego poziomu. Dokładność współczesnych testów jest bliska 100%, jednak nadal mogą zdarzać się błędy spowodowane na przykład wytwarzaniem przez organizm mniejszej niż normalnie ilości βhCG. Jeśli więc mimo negatywnego wyniku podejrzewasz, że jesteś w ciąży, powtórz badanie po kilku dniach, koniecznie w porannej próbce moczu.

W laboratorium analitycznym może zostać dodatkowo wykonane badanie krwi, które sprawdzi obecność tego samego hormonu. Jest ono bardziej dokładne, a więc może zostać przeprowadzone już 6-8 dni po owulacji. W przypadku nieregularnego miesiączkowania, by mieć pewność co do wyniku testu, odczekaj tyle dni, ile wynosił najdłuższy cykl menstruacyjny w ostatnich miesiącach.

Konsultacja naukowa dr n. med. Ewa Kuś, specjalista ginekolog położnik

Więcej o Elevit Pronatal

Produkty z kategorii

Suplement Diety