Uroda w ciąży – zadbaj o siebie

Uroda w ciąży – zadbaj o siebie

Cera w ciąży

W czasie ciąży Twoja skóra zmienia się pod wpływem hormonów. Jeżeli masz kłopoty z cerą, łatwiej będzie Ci się ich pozbyć, ponadto cera tłusta nabiera w tym czasie cech cery normalnej. Jednak zmieniający się poziom hormonów związany z ciążą w niektórych przypadkach może mieć również mniej pożądane skutki.

Przebarwienia w ciąży

Przebarwienia na twarzy czy plecach, obrzęknięte policzki lub sucha, swędząca skóra mogą dokuczać szczególnie w końcowych miesiącach ciąży. Troszcz się o swoją skórę – nawilżaj cerę, najlepiej używając produktów przeznaczonych do cery wrażliwej. Podwyższony poziom pigmentu może sprawić, iż na Twoim czole lub policzkach pojawią się ciemniejsze plamy, które znikną po porodzie. Jeśli masz znamiona wokół pępka lub brodawek sutkowych, możesz spodziewać się, że ściemnieją podczas ciąży, mogą również ściemnieć otoczka brodawki sutkowej oraz tzw. kresa biała, biegnąca od pępka do spojenia łonowego.

Kosmetyki w ciąży

Warto pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki są wskazane w czasie ciąży, dlatego przed zastosowaniem każdego preparatu należy zwrócić uwagę na jego skład. Kofeina, kwasy owocowe, retinol, borowina, kamfora silnie oddziałują na skórę, dlatego nie powinno się używać kosmetyków z ich zawartością w czasie ciąży.

Wydzielane w czasie ciąży hormony, zwłaszcza progesteron, korzystnie wpływają na stan zarówno włosów, jak i paznokci. Problem może jednak pojawić się po porodzie, kiedy to włosy i paznokcie stają się osłabione – w tym okresie, oprócz odpowiednich odżywek działających od zewnątrz, warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę wpływającą na urodę od wewnątrz organizmu. Pomoże również preparat wielowitaminowy, który stosowałaś w okresie ciąży. Zwróć uwagę, czy zawiera takie składniki, jak witamina A, B2, H (biotyna) oraz cynk, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci.

Rozstępy po ciąży

Kolejnym problemem dotykającym kobiety ciężarne są rozstępy. Pojawiają się najczęściej na brzuchu, udach i piersiach na skutek gwałtownego rozciągania się skóry i szybkiego przyrostu wagi. Rozstępy są zwykle tym większe, im więcej przybierasz na wadze. Są powodowane również przez inne czynniki, takie jak kondycja Twojej tkanki łącznej i poziom hormonów. Aby uniknąć tego problemu lub zminimalizować jego skutki, należy pamiętać o odpowiedniej diecie i gimnastyce, jak również codziennie masować miejsca, w których mogą wystąpić rozstępy, używając do tego olejku, kremu lub specjalnego kremu przeciw rozstępom. Można korzystać ze specjalnych zabiegów w salonach kosmetycznych. Przed wizytą poinformuj personel o swoim stanie, aby dobrano odpowiednie zabiegi i kosmetyki do Twoich potrzeb. Pamiętaj o pielęgnacji w domu. Bierz codziennie chłodny prysznic z delikatnym masażem.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciw rozstępom stworzonych specjalnie dla kobiet ciężarnych (głównie w aptekach), które warto regularnie stosować. Jeżeli mimo to nie uda Ci się uniknąć rozstępów, nie wpadaj w panikę. Po porodzie wyblakną i staną się mało widoczne.

Konsultacja naukowa dr n. med. Ewa Kuś, specjalista ginekolog położnik

Więcej o Elevit Pronatal

Produkty z kategorii

Suplement Diety